האם באמת כדאי להתקין zero cache בקודי?

מדי פעם אני נתקל בשאלות בדפי הפייסבוק בנושא קודי הקשורות לבעיות אגירה בקודי וכל מיני תופעות לוואי הקשורות לכך שקודי לא אוגר מספיק מהסרט שהוא מוריד וכך נוצר מצב שמדי כמה דקות הוא פשוט נעצר ומתחיל לאגור והדבר חוזר על עצמו שוב ושוב ואתם לא מצליחים לראות את התוכן שרציתם בצורה חלקה.

בהרבה מהמקרים אני רואה אנשים שממליצים לאותם אלו ששאלו להתקין zero cache והדבר יפתור להם את כל בעיות הקודי לסוגיהם, האם העצה הזאת באמת טובה? האם zero cache היא באמת ההגדרה המומלצת באופן גורף? הפוסט הזה נכתב על מנת להסביר על zero cache והאם הוא הפתרון הנכון או שישנם פתרונות טובים יותר לבעיות האגירה.

מהו video cache בקודי? video cache הוא מידע זמני הנשמר במכשיר כדי שיוכל להציג את המידע יותר מהר בהמשך כך שבעת הפרעות ברשת המידע מוצג באופן רציף ולא לפי קצב ההורדה.

מהו zero cache? ההגדרה של zero cache למעשה נמצאת בקובץ advancedsettings.xml שהוא קובץ להגדרות בכל מיני נושאים בקודי כשאחד מהם הוא "באפר", כאשר נרצה להגדיר zero cache נעשה זאת בקובץ הזה,

כאשר אנו מגדירים zero cache אנו אומרים לקודי שישמור את הסרט לדיסק הקשיח וימלא אותו כל עוד יש מקום, זאת אומרת שאם אנחנו רואים סרט ששוקל 4 ג'יגה, הסרט יירד במלואו לדיסק הקשיח וניגון הסרט יתבצע תוך כדי קריאת הדיסק הקשיח, בסיום הצפיה ולאחר שלחצתם על הפסקת הסרט, הסרט יימחק מהדיסק הקשיח, הדבר אומר שכל העבודה של הקודי בעת הצפייה נעשית מול הדיסק הקשיח ולא מול הזיכרון המהיר (ram), על פניו זה נראה כאופציה מצוינת כפתרון לבעיית האגירה, אבל מה עם מכשירים עם שטח אחסון קטן כמו android tv למיניהם שרובם מגיעים עם זיכרון נמוך? במכשירים אלה אם נשארנו עם מעט אחסון המכשיר פשוט ייתקע כאשר ייגמר המקום או שפשוט ייצא מסרט המתנגן לתפריט הראשי של הקודי.

ומה עם בלאי של הדיסק הקשיח? רבים אומרים שזאת לא בעיה והדיסק בקשיח בנוי לעבוד בצורה מסיבית, זה נכון במידה, לדיסק קשיח יש אורך חיים מסוים וכאשר אנו עובדים עם מעבד תמלילים או עבודה רגילה במחשב הדיסק לא קורא וכותב עשרות ומאות גיגות, כאשר אנו מזרימים סרטים והשימוש נעשה בדיסק הקשיח אנו גורמים לו לשימוש גבוה במאות ואלפי אחוזים מהשימוש הרגיל וכך מביאים לסיום החיים של הדיסק הקשיח מהר יותר ממה שאמור היה להחזיק.

הנה כתבה ישנה אבל טובה בנושא הדיסקים הקשיחים – לכתבה.

לאור כל המידע הזה אז איך באמת כדאי למנוע את בעיית האגירה בקודי? התשובה היא בכל זאת בקובץ advancedsettings.xml אך בצורה מעט שונה.

אני ממליץ שהאגירה תתבצע אל ה ram שמיועד לקריאה מהירה של נתונים זמניים, כמו כן אני ממליץ לא להוריד סרטים שלמים אלא לקבוע גודל אגירה שהמכשיר שלנו יעמוד בו, אם יש לנו מכשיר שיש לו 2 ג'יגה זיכרון ומתוך זה 1.1 תפוס ע"י מערכת ההפעלה זה משאיר לנו 900 מגה, ההגדרה המומלצת היא שליש מכמות הזיכרון הפנוי שזה אומר 300 מגה, כמובן שיש מכשירים עם פחות זיכרון אבל החשוב הוא שזה יהיה שליש ולא יותר.

אני יכול להגיד לכם שאני עובד עם 150 מגה "באפר" בסך הכל בכל המכשירים וזה עובד לי מצוין וללא בעיות.

אם כך הגענו למסקנה שעדיף להגדיר את כמות ה"באפר" ולא לאפשר "באפר" ללא הגבלה, עדיף לנו גם שה"באפר" יהיה מתוך הזיכרון המהיר ולא מתוך הדיסק הקשיח, אז איך באמת מגדירים את הקובץ?

כאן יש דוגמה של קובץ מוכן של advancedsettings.xml

<advancedsettings>
<network>
<buffermode>1</buffermode> מגדיר שהבאפר יהיה עבור זרם מהאינטרנט וזרם מקומי.
<cachemembuffersize>157286400</cachemembuffersize> באפר של 150 מגה, ניתן להכפיל את הערך בכפולות שתרצו.
</advancedsettings>

למי שרוצה לדעת את כל ההגדרות הקשורות ל cache שייכנס לכאן.

למי שרוצה להתקין קובץ כזה המוגדר מראש ומתאים למרבית המכשירים בקליק עם שדרוגים נוספים ניתן להתקין מהרחבת העזר שלי senyor-tools.

למי שרוצה רק את הקובץ ולהתקין אותו לבד שיוריד מכאן.

 

(Visited 3,461 times, 2 visits today)
גודל פונטים
שינוי ניגודיות
האתר קודי סניור הינו אתר מידע וסיקורים בנושא תוכנת קודי, האתר אינו תומך בהפרת זכויות יוצרים ובמידה ונתקלתם בהפרה נא לדווח [email protected]